Ar verta vietoje cukraus naudoti medų? Atsakymas TAIP.

Medus yra natūralus produktas, bičių surinktas ir perdirbtas augalų nektaras. Meduje gausu žmogaus organizmui reikalingų mineralinių medžiagų: geležies, kalio, kalcio, magnio, natrio, taip pat vitaminų B1, B2, B6, C, PP ir pantoteno rūgšties. Jame yra apie 34% gliukozės ir apie 40% fruktozės. Nustatyta, kad svarbiausius medaus angliavandenius - gliukozę ir fruktozę - žmogaus organizmas daug geriau pasisavina negu sacharozę ir kitus cukrus. Angliavandeniai, patekę į žmogaus organizmo audinius, tampa pagrindiniu energijos šaltiniu. Medus yra kur kas saldesnis ir aromatingesnis nei cukrus. vienas šaukštelis cukraus turi 16 kalorijų, o vienas šaukštelis medaus – 22 kalorijas, tačiau dėl to, kad yra daug saldesnis nei cukrus, daugumai žmonių pakanka trečdalio ar pusės šaukštelio šio produkto. Energinė medaus šaukštelio vertė yra 65 kcal – tai „kuras" raumenims, tačiau labai svarbu, kad organizmas gavęs tokį „kuro“ kiekį ji sunaudos per laiką ir nekaups atsargose riebalų pavidalu.

Medus puikiausiai gali pakeisti rafinuotą cukrų, tad siūlome gėrimus ir valgius skaninti ne cukrumi, o medumi – galėsite lieknėti besimėgaudamos visa skonių gama.

Jei kankina nemiga, trūksta sveiko, organizmą atstatančio miego, sunku atsipalaiduoti, jaučiate stresą, nerimą ir nuovargį, greičiausiai, naktį norisi suvalgyto ką nors skanaus, o rytais jaučiate stiprų alkį. Yra žinoma, kad antsvoris, greitas nuovargis ir miego problemos yra tiesiogiai susiję tarpusavyje.

Dietologai pataria medų (saikingai) vartoti prieš ir po treniruočių, kad jis visą dieną palaikytų optimalų gliukozės kiekį organizme. Taigi, medus yra nepakeičiama priemonė, padedanti įveikti nuovargį ir vangumą.

Be to, medus leidžia griežtai laikytis dietos, jos nenutraukiant, nes greit suteikia sotumo jausmą, todėl nekyla noras suvalgyti dar ką nors saldaus ir skanaus (dažniausiai – daug riebalų turinčių kaloringų produktų).7

Lieknėjimo priemonės medaus pagrindu

Viena iš geriausiai žinomų ir veiksmingiausių lieknėjimo priemonių – rytais tuščiu skrandžiu gerti vandenį su cinamonu ir šaukšteliu medaus. Taip pat galima praturtinti dietą obuolių ir varškės desertu, paskanintu puse šaukštelio medaus. Tai skanus, lengvas ir sveikas patiekalas, tobulai tinkantis, kai norisi užkąsti tarp valgių.

Jei ryte norisi sveikų pusryčių, suteikiančių energijos visai dienai, pasigaminkite patiekalą iš natūralių avižų, pieno ir medaus.

O jei norite turėti gražią ir liekną figūrą, atsikratyti nereikalingų kilogramų ir tuo pačiu įsitikinti medaus privalumais ir naudingomis savybėmis – tiesiog išbraukite iš savo raciono baltąjį priešą – cukrų, ir pakeiskite jį medumi. Medus yra puikus natūralus saldiklis, kuris neišvengiamai užtikrins organizmui sveikatą, suteiks energijos ir gyvybinių jėgų.